نقش تهویه | انتقال کرونا

مقابله با کرونا توسط تهویه مطبوع در پیشگیری از این ویروس موثر می باشد.. باتوجه به انتشار ویروس کووید 19 و شیوع بیماری مهلک کرونا درجهان و شنیدن اخبار دردناک از مرگ انسانها درکشورهای مختلف لازم است نکات بسیارمهم وکاربردی درمورد مقابله با این ویروس توسط سیستم های سرمایش و گرمایش و تهویه ذکر شود. با رعایت این نکات ساده واطلاع رسانی و انتشار این مطلب میتوان تا حدود زیادی از شیوع این بیماری خطرناک جلوگیری کرد.به تازگی انجمن تاسیسات ایالات متحده آمریکا اشری ASHRAE دستورالعمل مهمی COVID-19 در خصوص ضد عفونی کردن سیستم های تهویه HVAC برای مقابله با ویروس کرونا توسط سیستم های تهویه مطبوع منتشر کرده که خبر از اهمیت این موضوع میدهد.

تهویه
ضد عفونی کردن سیستم های تهویه برای مقابله با ویروس کرونا

متاسفانه در بسیاری از پروژه های ساختمانی از جمله مراکز درمانی،بیمارستان ها،درمانگاه ها،مطب های خصوصی و… که شاهد آن ها بوده ایم به دلایل مختلف مانند نبود نظارت کافی،سیستم سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع کاملا اشتباه طراحی واجرا شده وهرگز به چنین روزی فکرنشده و اکنون به عامل انتشار بیماری کرونا تبدیل شده اند.هدف از این متن انتقاد از خطاهای گذشته نمیباشد،چه بسا اگراین خطاها نبود شاهد ازدست دادن بسیاری از هموطنان خود وکادر درمان نبودیم.

تهویه

ضد عفونی کردن هوای سیستم تهویه برای پیش گیری از بیماری کرونا

برای پیش گیری از بیماری کرونا هوای محیط خود را ضد عفونی و استریل کنید به عبارتی سعی کنید در هوای پاک و سالم تنفس کنید.طبق نظر کارشناسان ویروس کرونا توسط بزاق افراد مبتلا،عطسه،سرفه و صحبت کردن درهوا پخش میشود و بر روی سطوح مختلف فلزی تا چند روز چسبیده، زنده میماند در نتیجه دستگاه های سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع موجود در فضای شما میتواند درصورت انجام ندادن نکاتی که در این متن ذکر خواهیم کرد خود عامل خطرناکی برای انتشار بیماری کرونا باشد.با انجام دادن نکات زیر در مورد ضد عفونی کردن هوا برای پیش گیری از بیماری کرونا و رعایت نکات بهداشتی در سیستم سرمایش وگرمایش وتهویه مطبوع که به آن اشاره خواهیم کرد، از این دستگاه ها میتوانید همزمان به عنوان دستگاه تصفیه هوا استفاده کرده،هوای تنفسی فضای خودرا در جهت از بین بردن ویروس کویید 19ضد عفونی و استریل کرده و زنجیره انتشار آن را قطع کنید در نتیجه امنیت و سلامت را برای اطرافیان خود به ارمغان بیاورید.

کولر
مقابله با ویروس کرونا توسط سیستم های سرمایشی

مقابله با کرونا توسط تهویه مطبوع و سیستم های سرمایش و گرمایش

چگونه با استفاده از دستگاه های سرمایش و گرمایش وتهویه مطبوع خود ویروس کرونا را ازبین برده و از انتشار آن جلوگیری کنیم در ادامه نحوه ی جلوگیری ویروس کرونا با دستگاه های سرمایشی و گرمایشی را توضیح خواهیم داد:در مرحله اول: باید دستگاه تهویه داخل فضای خود، مانند فن کویل،هواساز، داکت اسپلیت،پنل داخلی اسپلیت ، هواسازهای بزرگ، را خاموش کرده کلیه اجزاء داخلی آن اعم از کویل ها و مبدل ها را با مواد شوینده و آب داغ شستشو دهیم.نکته: در هنگام شستشو از قطع برق اطمینان حاصل کنید و مراقب قطعات برقی دستگاه باشید که آسیب نبینند.مرحله دوم: پس از شستشو دستگاه های تهویه داخلی، با محلول های ضدعفونی مانند محلول آب و الکل سفید (الکل طبی) اجزاء داخل دستگاه را کاملا ضدعفونی کنید.مرجله سوم: با استفاده از بخارشور یا اسپری های مخصوص فضاهای داخلی ساختمان که دسترسی ندارید مانند: پنل ها داخل سقف کاذب که شستشو دستگاه با آب و مواد شوینده امکان پذیر نمیباشد استفاده نمایید.مرحله چهارم: پس از شستشو و ضدعفونی کامل دستگاه های تهویه خود را تا ۲۰ دقیقه روشن نکنید.نکته: دقت کنید برای ضد عفونی کردن دستگاه های تهویه ازمحلول های شیمیای که برای افراد و دستگاه تنفسی مضر میباشد استفاده نکنید یا در صورت استفاده پس از روشن کردن دستگاه پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه بیرون با هوای داخل فضا تعویض گردد.با توجه به ساختار چرب ویروس کرونا، استفاده از محلول آب و الکل طبی میتواند بسیار مناسب وتاثیرگذار قرارگیرد. نکته ای که حائز اهمیت است استفاده از الکل صنعتی برای اینکار مناسب نیست و خطر مسمومیت وجود دارد.

ویروس کرونا
ازبین بردن ویروس کرونا با دستگاه های تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش

نحوه شستشوی فیلتر ها و دریچه های تهویه مطبوع و سیستم های سرمایش و گرمایش

برای جلوگیری از ویروس کرونا باید فیلتر های دستگاه های تهویه مطبوع، سرمایشی و گرمایشی تمیز شوند راه های ضدعفونی را در ادامه بخوانید.

 1. فیلترهایی که در قسمت هوای برگشت قرار دارند را خارج کرده،توسط آب داغ و مواد شوینده کاملاً شسته وچربی زدایی کنید.
 2. سپس فیلتر هوای دستگاه را با استفاده از محلول آب و الکل طبی (الکل سفید) ضد عفونی کرده آن را در محل خود قرار دهید
 3. با توجه به انتشار این ویروس هر هفته حداقل یک تا دو بار فیلتر دستگاه سرمایش و گرمایش خود را شسته و ضد عفونی کنید.
 4. از همه مهمتر در صورت امکان از فیلتر یو وی (uvc)در کانال برگشت و رفت سیستم سرمایش و گرمایش خود استفاده کنید. طبق نظر کارشناسان اشعه ماوراء بنفش که از لامپ های یو وی ساخته میشود و از موثرترین راه ها برای از بین بردن این ویروس کرونا میباشد.
 5. هفته یک بار کلیه دریچه های رفت و برگشت دستگاه را طبق روش ذکر شده شسته و ضدعفونی کنید. دریچه ها فلزی بوده ومکان مناسبی جهت تکثیر این ویروس می باشند پس به پاکیزگی آنها دقت کنید.
 6. در صورت نزدیک نبودن به محل های انتشار ویروس سعی کنید هر روز با باز کردن پنجره ها وایجاد جریان هوای تازه بیرون به تعویض هوای داخل با هوای بیرون کمک کنید.
 7. پس ازانجام نکات ذکر شده هر روزحداقل دو بارمحلول ضدعفونی کننده آب والکل طبی که برای سلامتی انسان ودستگاه تنفسی مضر نیست را به دریچه هوای برگشت دستگاه اسپری کنید تا جریان هوای برگشت ،محلول ضدعفونی کننده را به داخل دستگاه کشیده اجزای داخلی آن،کانال ها ودریچه های هوا را ضدعفونی کند.
 8. فیلتر یو وی حتما باید در داخل کانال یا داخل دستگاه درمسیرجریان هوا و توسط تکنسین متخصص نصب گردد،طبق نظر کارشناسان تابش اشعه ماورا بنفش بر روی پوست و چشم خطرناک وبسیار مضر میباشد.
 9. لامپ های یو وی(UVC) با تابش اشعه ماوراء بنفش بر روی جریان هوای سیستم سرمایش و گرمایش و تجهیزات داخلی دستگاه های تهویه تا 99 درصد باکتریها و ویروس ها ازجمله ویروس کرونا را ازبین برده وهوای محیط را کاملاً ضد عفونی و پاک میکنند.
 10. در صورت استفاده ازاین فیلتر(UVC) و ضد عفونی کردن سیستم تهویه و سرمایش و گرمایش فضا ها و اماکن عمومی از جمله اماکن درمانی، بیمارستان ها و… ، تا حد بسیار زیادی میتوان ویروس کرونا را در مکان ها و فضاهای بسته از بین برد و از انتشار این بیماری خطرناک جلوگیری کرد.
تهویه

تهویه هوای اطاق های ایزوله بیمارستان

یکی از سوال هایی که دوستان پرسیده اند این بود که آیا علت انتقال کرونا در بیمارستان ها سیستم های تهویه مطبوع هستند؟

 • هوای اطاق های ایزوله بیمارستان که محل نگهداری بیماران مبتلا میباشد باید فشار منفی باشد تا ویروس به بقیه نقاط انتقال پیدا نکند.
 • با توجه به تکثیر و ماندگاری ویروس در هوای خنک ومرطوب شاید علت انتشار سریع آن در استانهای شمالی کشور همین اگزاست و انتقال هوای آلوده به بیرون باشد لذا از کادر درمان خواهشمندیم نسبت به این نکته و رفع این مشکل دقت لازم و کافی را داشته باشند.
 • سیستم های تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش بیمارستانها واماکن درمانی حتما باید به انواع فیلترهای مخصوص مجهز گردد.
 • یکی از عوامل انتشار این ویروس اگزاست هوای اتاق های ایزوله بیماران مبتلا به بیرون و انتقال این هوای آلوده به فضای دیگر و باز میباشد.
 • با انجام نکات ذکر شده نسبت به ضد عفونی کردن سیستم تهویه وسایل نقلیه عمومی و خصوصی مانند هواپیماها،قطارها،اتوبوس ها،اتوموبیل های شخصی و… جهت مقابله با ویروس کرونا دقت کنید.

منبع:https://www.tahvienovin.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *