علائم ویروس کرونا | راه پیشگیری

کرونا ویروس

در بررسی های انجام گرفته بر روی بیماران مبتلا به کووید-19 در ایران مشخص شد که تنها 50 درصد از این افراد تب بالا داشته اند، بنابراین تب پایین به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، داود یادگاری‌نیا متخصص ایرانی بیماری‌های عفونی درباره علایم جدید کرونا به ارائه اطلاعات پرداخت.

وی اظهار داشت که‌ در بررسی انجام گرفته بر روی بیماران کرونایی در ایران متوجه شده اند که تنها حدود 50 درصد از افراد مبتلا دچار تب بوده اند و موارد نادری از آنها دچار راش پوستی و قرمزی چشم شده اند.

یادگاری‌نیا  در پاسخ به این پرسش که آیا سنجش تب در سازمان‌ها و دستگاه‌ها می‌تواند به عنوان عامل شناخت افراد مبتلا به حساب آید؟ می گوید: تنها 50 درصد از موارد ابتلا از طریق سنجش تب مشخص می‌شود اما به دلیل اینکه راحت‌ترین و عملی ترین روش است، در این مراکز انجام می‌شود و نداشتن تب دلیلی بر عدم ابتلا نیست.

وی با تاکید بر اینکه ‌در گزارش اولیه مربوط به نشانه‌های اصلی کرونا، بیش از 86 درصد افراد مبتلا دچار تب بودند، اظهار می دارد که اکنون بین 40 تا 50 درصد بیماران دارای تب هستند.

بر اساس اظهارات این متخصص ایرانی می توان گفت که علایم شایع کرونا در مردم ایران عبارتند از:

 1. سرفه خشک، گلودرد، اختلالات بویایی و چشایی، کوفتگی بدن، درد عضلات و تنگی نفس و در مواردی خلط خونی که از شایع ترین علایم کرونا هستند.
 2. تب بالا، راش پوستی و قرمزی چشم در 50 درصد بیماران،
 3. علائم گوارشی شامل اسهال و استفراغ در 10 الی 15 درصد بیماران
 4. عدم وجود هر گونه علایم حاکی از بیماری در 20 درصد مبتلایان

این متخصص بیماری های عفونی در پایان تاکید می کند که بر اساس تحقیقات انجام گرفته 9 الی 10 درصد افرادی که در بیمارستان‌ها فعالیت کرده و با بیماران کرونایی در تماس هستند، آلوده می باشند.

از سوی دیگر برخی از پزشکان ایرانی نیز اعلام می دارند که نشانه های بیماری کرونا در بیماران ایرانی از علایم شبیه سرماخوردگی و تنگی نفس به علایم گوارشی تغییر کرده است.

دکتر حسن عابدی فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل در گفتگو با ایرنا نسبت به تغییر علایم کرونا در ایران ابراز نگرانی کرده و اظهار داشته است که در روزهای اخیر علائم گوارشی بیماران کرونایی در بابل در حال افزایش است.

وی با تاکید بر اینکه مراجعه بیماران کرونایی با علائم تنفسی کمتر شده، اما در مقابل علائم گوارشی این بیماری رو به افزایش است، اظهار می دارد که در بیماران کرونایی ایران بیشتر شاهد علائم گوارشی زیر بوده است:

 • اسهال آبکی روزی پنج مرتبه
 • دل پیچه،
 • کاهش اشتها
 • تب خفیف
 • کاهش حس بویایی و چشایی

محمد دهقانی فیروزآبادی رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز پیشتر در گفتگو با ایسنا بر همین مساله اشاره کرده بود.

وی اظهار داشته بود که طی بررسی‌های انجام شده، بیماران مبتلا به کرونا ممکن است علائم جدیدی داشته باشند که در صورت داشتن این علائم باید به پزشک مراجعه کنند.

 • علائمی چون سردرد،
 • درد عضلانی،
 • اختلال بویایی و اختلال چشایی،
 • اسهال و علائم گوارشی

جامعه پزشکی ایران اعلام می دارند که گرمای هوا و باز شدن مشاغل پر خطر دلیلی بر پیروزی بر ویروس کرونا نیست و رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی همچنان باید در دستور کار قرار گیرد و تا زمانی که واکسن این ویروس تولید نشود یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود مردم باید نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.


منبع:https://www.trt.net.tr/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *