ویروس کرونا | حیوانات |انتقال میابد یا خیر|

کرونا ویروس پرندگان

ویروس کرونا یا Coronavirus چیست؟

ویروس کرونا Coronaviruses یک خانواده ویروس است که به دلیل داشتن سویه ها شناخته می شود و باعث بیماری های احتمالی کشنده در پستانداران و پرندگان می شود. این ویروس در انسان معمولاً از طریق قطرات مایعات موجود در هوا پخش می شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد این ویروس هشدار داده است.

نام کرونا از شکل ظاهری این ویروس گرفته شده که شبیه تاج می باشد. چهار جنس شناخته شده در خانواده کرونا ویروس وجود دارد، به نام های Alphacoronavirus ، Betacoronavirus ، Gammacoronavirus و Deltacoronavirus. دو مورد اول فقط پستانداران، از جمله خفاش ها، خوک ها، گربه ها و انسان ها را آلوده می کند. Gammacoronavirus بیشتر پرندگان مانند مرغ را آلوده می کند، در حالی که Deltacoronavirus می تواند هم پرندگان و هم پستانداران را آلوده کند.

coronavirus ووهان برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین پیدا  شد. در ابتدا مارها به عنوان منبع بالقوه شیوع بیماری مشکوک شناخته شدند، اگرچه متخصصان دیگری این نظریه را که ممکن است خفاش ها منبع شیوع باشند را بعید نمی دانستند. Coronaviruses به انواع پرندگان و پستانداران حمله می کند. ویروس جدید در بازار غذاهای دریایی و گوشت در ووهان چین، از حیوانات وحشی به انسان جهش یافته است، جایی که حیوانات زنده ذبح می شوند و به عنوان غذا فروخته می شوند.

این ویروس به سرعت در دیگر کشورها نیز دیده شد. تعداد آلوده ها و میزان مرگ و میر آن همچنان در حال افزایش است. در ایران نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آمار تعدادی مبتلا و فوتی از این نوع ویروس را گزارش داده اند. ویروس کرونای جدید از همان خانواده ویروس هایی است که بیماری سارس و مرس را ایجاد کردند اما دقیقا همان ویروس نیست.

سندرم حاد تنفسی حاد (SARS-CoV)

SARS برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک گونه جداگانه از ویروس کرونا شناخته شد. منبع ویروس به صورت دقیق مشخص نبود، و احتمال بروز این بیماری از طرف حیوانات گربه ای به نام civet palm متصور بود. اگرچه اولین عفونت های انسانی را می توان در سال ۲۰۰۲ در استان چین گوانگدونگ ردیابی کرد. این ویروس سپس به یک بیماری همه گیر تبدیل شد و باعث شد بیش از ۸۰۰۰ عفونت یک بیماری شبیه آنفلوانزا در ۲۶ کشور جهان با نزدیک به ۸۰۰ مرگ و میر اتفاق افتد.

سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV)

MERS برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی در افرادی که علائم تب، سرفه، تنگی نفس و گاهی اوقات مشکلات گوارشی مانند اسهال را نشان می دادند، شناسایی شد. یک منبع حیوانی برای ویروس هرگز به طور رسمی تأیید نشد، هرچند شواهد نشان می داد که شترها به عنوان مخزن بالقوه عفونت بودند.

علائم کروناویروس در انسان چیست؟

شخصی که مبتلا به این ویروس می شود به مدت ۵ تا ۷ روز و حتی حداکثر ۱۴روز، میتواند بدون علامت باشد و بعد از آن علائم خفیفی مانند تب، بدن درد، گلو درد، آبریزش بینی، اسهال، سردرد، تهوع، استفراغ و در موارد حاد ممکن است دچار ذات الریه یا عفونت ریه شوند که منجر به بستری و حتی مرگ و میر شود.

طبق آمار منتشر شده، ابتلای به این بیماری در افراد زیر ده سال با شدت بالا وجود نداشته و بیشتر مرگ و میر را افراد بالای ۴۰ سال و بیماری زمینه ای خاص مانند بیماری قلبی و ریوی مزمن، نقص ایمنی، نارسایی کبدی و کلیوی و یا دیابت کنترل نشده داشتند و گزارش ها حاکی از آن است که دو تا سه درصد از موارد بستری منجر به مرگ شده اند.

این ویروس با شستن توسط آب و صابون طی ۲۰ ثانیه و یا با الکل ۶۰ تا ۷۰ درصد از بین می رود. در مورد مدت زمان زنده ماندن بر روی سطوح در مورد کرونا ویروس جدید دقیقا مشخص نیست اما احتمالا روی سطوح تا درجه حرارت ۲۰ درجه تا دو روز باقی می ماند.

نمایش چند تحقیق تازه نشان می دهد که ویروس احتمالا تا ۹ روز روی سطوح با قی می ماند اما محققان هنوز در این مورد اطمینان کامل ندارند و به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

ساخت دارو یا واکسن نیازمند زمان و تحقیقات علمی فراوان است و فعلا باید صبر کنیم تا ببینیم بررسی ها به کجا می رسد.

راه های انتقال ویروس کرونا در انسان ها:

راه انتقال این ویروس از طریق استنشاق قطرات تنفسی از یک بیمار دیگر است یا اینکه قطرات آلوده از فرد بیمار، روی سطوحی قرار گیرد و با لمس آن سطوح و تماس با دهان و بینی و چشم به فرد دیگر انتقال پیدا کند. اینکه آیا ممکن است این ویروس از طریق غذا یا گوشت آلوده به انسان منتقل گردد، هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. انتقال این ویروس از مادر باردار به جنین نیز هنوز به اثبات نرسیده است.

همانطور که در ابتدای متن توضیح داده شد، پستانداران و پرندگان نیز به کرونا ویروس مبتلا می شوند که نمونه های آن قبلا وجود داشته است. اما تا کنون هیچ گزارشی از مراجع پزشکی بین المللی و سازمان بهداشت جهانی مبنی بر انتقال “ویروس کرونای جدید” از انسان به پت یا حیوانات خانگی و بالعکس گزارش نشده است. ولی از آنجا که کرونا ویروس جدید، یک ویروس جهش یافته است، یعنی تغییر ژنتیکی پیدا کرده، بهتر است تمامی مواردی که جهت پیشگیری از انتقال ویروس در انسان ها رعایت می شود، در مورد حیوانات خانگی نیز رعایت شود

ویروس کرونا

راه های جلوگیری از انتقال ویروس کرونا در انسان ها:

استفاده از ماسک:

در ماسک های سه لایه، لایه ای که رنگی است قسمت ضد آب است که باید رو به بیرون و لایه سفید یا کمرنگ تر بخش جذب کننده ان است که باید رو به داخل باشد.

قسمت زخیم ماسک بالا قرار گیرد و روی بینی ثابت شود.

ماسک زمانی که مرطوب شود کارایی خود را از دست می دهد و باید دفع شوند و دست به سطح بیرونی ماسک برخورد نکند. در صورت تماس با سطح بیرونی حتما باید دست با آب و صابون شسته شود.

استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه و انداختن ان در سطل درب دار

تقویت سیتم ایمنی بدن با خوردن تغذیه مناسب و بویژه ویتامین ث

ورزش و فعالیت بدنی ملایم

عدم روبوسی و دست دادن با دیگران

عدم در آغوش کشیدن یکدیگر

رعایت فاصله یک و نیم متری با دیگران

از لمس چشم و صورت با دست های استریل نشده خودداری کنید

گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید

شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون

ضدعفونی کردن کلیه سطوح و وسایلی که مدام با آن ها در ارتباطید

ضدعفونی کردن مستمر موبایل، تبلت و وسایل شخصی که تماس دست با آنها زیاد است

پوشیدن دستکش در بیرون از منزل

به حداقل رساندن استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس و تاکسی

ضدعفونی کردن دست ها پس از استفاده از آسانسور یا درب های ورودی و میله های مترو واتوبوس

عدم حضور در مراکز پر ازدحام و مهمانی های غیر ضروری

هنگام بیماری در خانه بمانید

جلوگیری از سفرهای غیر ضروری

خوردن آنتی بیوتیک در این نوع بیماری تاثیری ندارد چون آنتی بیوتیک روی ویروس اثری ندارد

راه های احتیاطی جلوگیری از انتقال ویروس کرونا بین انسان و حیوانات خانگی:

شستن دست ها با آب و صابون هنگام ورود به منزل و تماس با حیوانات خانگی و بویژه پرندگان و طوطی ها که بسیار موجودات اجتماعی هستند

شستن دست ها قبل و بعد از نوازش پت یا حیوان خانگی

ضدعفونی کردن وسایل در دسترس و اسباب بازی حیوانات خانگی

ضدعفونی کردن و شستن هفتگی قفس پرندگان زینتی خانگی

شستن دست و صورت در صورت عطسه حیوانات خانگی

تقویت سیستم ایمنی بدن حیوانات خانگی با ویتامین های مورد نیاز بدنش

درمان سریع حیوانات خانگی در صورت بروز علائم بیماری مانند عطسه و بیحالی

تعویض مداوم آب و در دسترس قرار دادن آب تمیز

شستن روزانه ظروف آب و غذای حیوانات خانگی

ضدعفونی کردن لباس و وسایل حیوانات خانگی یا قفس پرندگان و طوطی سانان در صورت بیرون بردن از منزل

رعایت موارد زیر در صورت بروز بیماری در اعضای خانواده:

بهتر است اتاق شخص مبتلا جدا باشد

فاصله ش با اشخاص دیگر را رعایت کند

استفاده از ماسک توسط بیمار هنگام خروج از اتاق و توسط مراقب بیمار هنگام ورود به اتاق بیمار

شستن مرتب دست ها توسط بیمار و اطرافیان

کم کردن مهمانی ها و ملاقات ها

مراجعه به پزشک در هنگام تب، بدن درد یا گلو درد

در صورت امکان از حمام جداگانه برای بیمار استفاده شود

از اشتراک وسایل خانگی مانند پتو و ظروف خودداری شود

اگر بیماری رو به وخامت استف سریع به مراکز درمانی مراجعه شود

افراد سالخورده و دارای بیماری زمینه ای را از فرد بیمار دور کنید

سعی کنید فضاهای مشترک در خانه از جریان هوای مطلوبی برخوردار باشد

چک کردن دمای بدن بیمار دو بار در روز

ویروس کرونا در حال حاضر برای انسان درمان و واکسنی ندارد و همچنین برای حیوانات نیز تا کنون درمانی اعلام نشده است. درمان هایی که در مراکز پزشکی صورت میگیرد تنها درمانهای حمایتی است که اشخاص مبتلای بسیاری نیز بهبود پیدا کرده اند و درصد مرگ و میر آن از کرونا ویروس های قبلی نیز کنر و حدود ده تا سه درصد بوده است.

علائم کروناویروس در حیوانات چیست؟

کورونا ویروس ها می توانند علائم مختلفی را در حیوانات مختلف ایجاد کنند. برخی از سویه ها باعث ایجاد اسهال در خوک ها و بوقلمون ها می شوند، بیشتر اوقات عفونت ها را می توان با یک سرماخوردگی بد مقایسه کرد و ممکن است باعث مشکلات خفیف تا متوسط تنفس فوقانی مانند بینی، آبریزش و گلو درد شود. استثنائات کشنده ای وجود دارد که تأثیر مخربی بر دام و سلامتی انسان در سراسر جهان داشته است. کرونا ویروس قبلی در مرغ ها و بوقلمون دیده شده که واکسن آن نیز ساخته شده بود. متخصصان اعتقاد دارند برای جلوگیری از Coronavirus بعدی، تا زمانی که ده ها میلیون حیوان در جنوب شرقی آسیا معامله می شوند، تهدید مداوم برای همه گیری این ویروس است و باید تجارت حیوانات وحشی متوقف شود.


منابع: سازمان بهداشت جهانی

خدمات ملی اطلاعات بیماریهای دامی

سازمان نظام پزشکی

جمعیت هلال احمر

انجمن پزشکان ایران

Myfandogh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *