درم چیست؟(لایه های پوست)

درم چیست؟

درم یک لایه پایین از اپیدرم در پوست می باشد که به توضیحاتی در این خصوص در این مقاله پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

درم (Dermis)

درم لایه زیر اپیدرم می­باشد. سطح بالایی درم دارای برجستگی­ هایی می­ باشد که به داخل فرورفتگی­ های موجود در سطح زیرین اپیدرم فرو می­رود و به این ترتیب به اپیدرم می­چسبد.

نمایش شماتیک اتصالات انگشتی بین اپیدرم و درم

درم اساساً از یک ماده بینابینی زمینه­ ا­ی آمورف تشکیل شده است که به عنوان سیمان عمل کرده و اجزاء مختلف موجود را به هم متصل می­کند. در میان این ماده آمورف ، سلول­ های درم، فیبرهای کلاژن و الاستین، رگ­های خونی، ارگان­ های حسی و اعصاب، غدد چربی، موها و غدد عرق قرار گرفته­ اند.

سلول­های درم

سلول­های پایه­ای درم، فیبروبلاست­ها (fibroblasts) هستند. این سلول­ها علاوه بر فیبرهای کلاژن، تولید ماده بینابینی را نیز بر عهده دارند.

سلول­های دیگر موجود در درم را گلبول­های سفید (لکوسیت­ها) تشکیل می­دهند که مسئولیت دفاع در مقابل عفونت­ها را بر عهده دارند. در شرایط طبیعی تعداد این سلول­ها در درم بسیار کم است. در شرایطی­که پوست دچار عفونت و التهاب می­شود، تعداد این گلبول­های سفید افزایش می­یابد.

فیبروبلاست­ها (نشان­ داده شده با پیکان) و فیبرهای کلاژن به­ صورت اجسام گرد در مقطع عرضی با میکروسکوپ الکترونی

فیبرهای کلاژن (Collagen) و الاستین (Elastin)

کلاژن و الاستین پروتئین­ هایی هستند که به­ صورت فیبر وجود دارند. این فیبرها توسط ماده بینابینی و زمینه­ای موجود در درم متصل به هم نگه داشته شده ­اند و مسئول ایجاد استحکام و خاصیت الاستیسیته (ارتجاعی) پوست هستند.

فیبرهای کلاژن زیر میکروسکوپ الکترونی

فیبرهای کلاژن به پوست قدرت و استحکام می­دهند، ولی فیبرهای الاستین که نازک­تر از پوست هستند، مسئول ایجاد خاصیت الاستیسیته (ارتجاعی) پوست می­باشند. این خاصیت باعث می­شود که پوست پس از کشیده شدن مجدداً به حالت اولیه خود بازگشت کند.

اگر این فیبرها در اثر پیری یا زیاد در معرض تابش خورشید بودن آسیب ببینند، پوست شل شده و دیگر نمی­تواند وقتی کشیده می­شود به حالت اولیه خود برگشت کند، در نتیجه چنین پوستی نازک و چروکیده به­نظر می­رسد.

رگ­های خونی در درم

وظیفه اصلی خون، رساندن مواد غذایی و اکسیژن به اندام­های بدن از جمله پوست و رفع ترکیبات زائد و دی­اکسیدکربن از آنهاست. توجه داشته باشید که هیچ رگ خونی در اپیدرم وجود ندارد. درحالی­که درم غنی از رگ­های خونی بوده، در نتیجه اپیدرم مواد غذایی و اکسیژن موردنیاز خود را مستقیماً از درم دریافت می­کند.

در درم، رگ­های خونی که انشعابات رگ­های خونی بزرگ­تر موجود در بدن هستند، به رگ­های خونی کوچک­تری منشعب می­شوند و کل منطقه درم را پوشش می­دهند. گشاد شدن (dilatation) و تنگ شدن (constriction) رگ­های خونی پوست که در پاسخ به تغییرات دمای بدن رخ می­دهد، یکی از مهم­ترین مکانیسم­های تنظیم درجه حرارت بدن می­باشد. گشادشدن عروق خونی باعث می­شود پوست صورتی و یا قرمز شده و حالت برافروخته پیدا کند.


منبع:http://womanmag.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *